• Fotowoltaika
    Fotowoltaika
  • Camino 2019
    Camino 2019
  • II Zjazd Dzieła Kolpinga w Łebie
    II Zjazd Dzieła Kolpinga w Łebie
  • Rybackie Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC
    Rybackie Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC
  • Akademia miłości
    Akademia miłości
  • Biedronki
    Biedronki
  • Rodzina Kolpinga z Łeby pracuje na rzecz OWES
    Rodzina Kolpinga z Łeby pracuje na rzecz OWES

    Lokalne centrum Ekonomii Społecznej w Lęborku

Walne Zebranie Rodziny Kolpinga

Sprawozdanie z działalności

Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Łebie

za rok 2013

 

W roku 2013 zarząd pracował w składzie: prezes - Zenon Myszk, przewodniczący -  Irena Drywa, wiceprzewodniczący – Maria Frankowska, sekretarz – Elżbieta Pietruszewska, skarbnik - Lucyna Król, członek zarządu – Mariusz Stawrosiejko, członkowie Komisji Rewizyjnej: Jan Siebert, Michalina Grąz- Czywiel, Wojciech Bucior    

I. WAŻNE WYDARZENIA W ROKU SPRAWOZDAWCZYM

1. Styczeń -  Łebskie Kolędowanie. W niedzielne popołudnie 27 stycznia, na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, spotkały się w dawnej tymczasowej kaplicy parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, łebskie zespoły śpiewacze na „Łebskie kolędowanie”.  Przyszli bardzo licznie Łebianie, aby razem śpiewać kolędy i modlić się o błogosławieństwo dla miasta. Na scenie wystąpił chór „Jantar”, chór „Echo”, zespół dziecięcy „Promyki Pana”, zespół dziecięcy „Biedronki”, zespół „Vivo”, zespół „Anhelos”, nieformalna grupa śpiewacza Rodziny Kolpinga i oczywiście zespół „Bel Canto”.

2. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze dnia 10.03.2013. Wybór nowego zarządu.  

3. Udział 11 osobowej reprezentacji RK w Rajdzie Nordic Walking o Palmę Pierwszeństwa w dniu 23.03.2013 r.

4. Przygotowanie grobu Pańskiego 29.03.2013. Jak co roku członkowie RK Łeba przygotowała grób Pański, uczestniczyła  rekolekcjach wielkopostnych i aktywnie włączyła się do obchodów Triduum Paschelnego począwszy od Wiekiego czwartku, przez Wielki Piątek  do sobotniej Liturgii Paschalnej. To pozwoliło nam na jeszcze lepsze przezywanie świąt  Zmartwychwstania Pańskiego.

5. Przygotowanie wniosku o dofinansowanie wyjazdu Chóru Echo do Lichenia.

W dniach 24-26 maja odbył się wyjazd na V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
w Licheniu na który pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 4000,00 zł
(słownie cztery tysiące złotych ) z dotacji Burmistrza Miasta Łeby. Członkowie chóru Echo uczestniczyli we wspólnych próbach i koncercie w Bazylice Licheńskiej. Tegoroczne spotkanie  zgromadziło w tym roku ok. 5 tysięcy śpiewaków i muzyków całego kraju, a  odbyło się pod hasłem „ W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II”.

Maj to też majówka „Wypłyń na głębię”, a po rejsie odbyło się spotkanie członków kolpinga
i członków Forum Turystyczno-Gospodarczego na campingu u Pani Celiny Grabowskiej. Był to o tyle szczególny dzień, że przypadał akurat Dzień Matki.

6. Czerwiec to przygotowanie Galerii do działania z udziałem wolontariuszy wspólne sprzątanie galerii, a później grillowanie i zabawa - kalambury.  

Czerwiec - pożegnanie księdza Roberta wice-prezesa RK w Łebie uroczysta kolacja z udziałem wszystkich grup działających przy parafii zorganizowana przez RK Łeba. 

7. Lipiec -  sierpień - działanie galerii; Galeria była otwarta od godz. 16:00 do 21:00 przez okres wakacji letnich dyżury pełnili członkowie kolpinga z rodzin w Sycowie i Wadowicach za pełniony wolontariat bardzo dziękujemy.

8. Festiwal Rękodzieła 24-25 sierpnia. Wzięliśmy udział  wystawiając artykuły rękodzieła regionalnego oraz wyroby kulinarne. Jarmark organizowany był w ramach Camino Kaszubskiego – pielgrzymki Kaszubów do św. Jakuba. W tych dniach gościliśmy przedstawicieli RK z Niewieścina, którzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu i wspierali nas swoją pracą. Zaprezentowane i wystawione zostały też wyroby przygotowane
i podarowane nam przez panie z koła gospodyń w Sierakowicach. 

9. Grupowe wyjście na dwudniową pielgrzymkę do Sianowa do matki Bożej pięknej miłości.  Pierwsza pielgrzymka do Sianowa z udziałem ks. Romana – nowego Wikariusza naszej parafii. Jak zwykle miłe spotkanie i poczęstunek na drodze naszej pielgrzymki odbył się w zaprzyjaźnionej parafii Łęczyce. 

10. Pielgrzymka do Gietrzwałdu i Św. Lipki 

W dniu 04.10.2013r. dwudziestoosobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Łebie przy parafii św. Jakuba wyruszyła na autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie. Zwiedzaliśmy Św. Lipkę - perłę baroku, często nazywaną też „Czestochową Północy“. Uczestniczyliśmy w pięknym koncercie organowym z ruchomymi rzeźbami. Byliśmy uroczeni licznymi dziełami artystycznego kowalstwa, rzeźbami w drewnie i kamieniu a nade wszystko przepięknymi iluzjonistycznymi freskami. Po drodze zwiedzaliśmy zamek w Reszlu. Nastepnie zwiedzanie Sanktuarium w Gietrzwałdzie i droga krzyżowa na wzgórzu. Na zakończenie pielgrzymowania wstapiliśmy do regionalnej warmińskiej karczmy, gdzie mogliśmy kosztować regionalnych potraw oraz wysłuchać niedzielnego koncertu regionalnej kapeli.

11. Otwarcie Rybackiego Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC w dniu 16.11.2013.

W sobotę 16 listopada, o godz. 12:00 odbyło się uroczyste otwarcie Rybackiego Centrum Kultury i Formacji "Boleniec", które pełni rolę placówki kulturalnej zajmującej się integracją środowiska rybackiego oraz zachęceniem społeczeństwa do zapoznania się z kulturą i tradycją rybactwa, jak również prezentowanie lokalnego rzemiosła, sztuki i obyczajów związanymi z tym sektorem na terenie objętym Lokalna Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich. 

Na oficjalne otwarcie "Boleńca" przygotowano wraz z Muzeum Pomorza Środkowego wystawę poświęconą rybakom z nad jeziora Łebskiego a szczególnie z osady Boleniec. Wystawa, którą zaprezentowali pan Senator Kazimierz Kleina oraz pani Wioletta Tkacz-Laskowska, składa się z kilkudziesięciu fotografii z lat od 1930 do 1963. Podczas otwarcia wystąpiły zespoły śpiewacze, które już znalazły swoje miejsce w Boleńcu: chór dziecięcy Biedronki, zespół młodzieżowy Anhelos oraz chór Echo. Gościnnie wystąpił także pan Wojciech Pietruszewski i Krzysztof Orzeszko z kilkoma Szantami. Na zakończenie była zupa rybna przygotowana przez Ośrodek Zdrowotel oraz bułeczki w kształcie rybek zasponsorowane przez piekarnię pana Eugeniusza Głodowskiego oraz ciasta przygotowane przez członków stowarzyszenia.

12.Prerygrynacja relikwi błogosławionego A. Kolpinga w Łebie. W dniu 16.11 2013.

Z okazji Roku Wiary i dwusetnej rocznicy urodzin Adolfa Kolpinga rozpoczęła się peregrynacja relikwii, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1991 r. Ks. Jakubiec zauważył, że "przyszły nowe problemy i nowe trudności, ale i nadzieja, z jaką przychodzi Bóg posyłając nam świętych".

Udział członków Rodziny Kolpinga w odwiedzinach relikwii w parafiach: Koronowo, Brzeźno Lęborskie, Łęczyce.

Powstanie grupy Młodego Kolpinga w Łebie oraz uroczyste przyjęcie ich do grona kolpingowców i wręczenie znaczków Rodziny Kolpinga. W skład Młodego Kolpinga weszli:

1. Klaudia Gałązka – przewodnicząca MK
2. Martyna Morawiak,
3. Karolina Kaźmierkiewicz,
4. Dawid Gałązka,
5. Maciej Ptaszyński,
6. Dominika Kamińska,
7. Karol Wójcik – zastępca przewodniczące MK 
8. Paweł Wójcicki,
9. Nikodem Koss,
10. Oliwia Karapuda,
11. Natalia Buszman,
12. Małgorzata Gwardyś,
13. Martyna Ambrosiewicz,
14. Mateusz Malek,
15. Maksymiljan Fred,
16. Klaudia Czaja,
17.Oskar Jaszczyk,
18. Dominika Kiedrowska,

13. Dnia 29 listopada grupa Kolpingowców wzięła udział w I Bałtyckich Mistrzostwach  Nordic Walking o Puchar Bałtyku, organizowanych przez Zdrowotel Łeba . Rozdanie nagród odbyło się w Rybackim Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC

14. Dnia 30 listopada odbyły się Andrzejki w Boleńcu.

15. Spotkanie adwentowe z nauką Ks. Zenona Myszka

16. Spotkanie opłatkowe 19.XII z udziałem młodego kolpinga oraz wspólne strojenie choinki w Boleńcu.

17. Na zakonczenie roku 2013 i przywitanie 2014 r. W Boleńcu zorganizowano zabawę sylwestrową.

II. REALIZOWANE PROJEKTY W ROKU 2013

1.Utworzenie Rybackiego Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC

Projekt realizowany od 24 września2013 r. kiedy to została podpisana umowa na rozbudowę i modernizację byłej kaplicy przy Parafii św. Jakuba Ap. i utworzenia Rybackiego Centrum Kultury i Formacji Boleniec z programu pn. „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich”. Boleńcem kieruje Pani Kierownik Klaudia Gałązka. Prawie cały rok z małymi przerwami trwały prace nad rozbudową, modernizacją i adaptacją budynku do nowych zadań. Prace obejmowały: budowę sanitariatów meskiego, damskiego i dla oóśb niepełnosprawnych, przy tym podłaczenie całej instalacji sanitarnej, wodnej i elelktrycznej. Budowa instalacji grzewczej- podłogowej, budowa biura, elewacji całego budynku, parkingów oraz drogi.

2. Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej.

Projekt OWES współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt trwa od 01.04.2013 do 31.05.2015 r. Efektem jest utworzenie 11 spółdzielni socjalnych na terenie 7 powiatów subregionu południowego i słupskiego. Liderem projektu jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku, a partnerami: Stowarzyszenie Debrzno, PRO EUROPA, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, Starostwo Słupsk.
W ramach realizowanego projektu utworzono sześć Lokalnych Centrów Ekonomi Społecznej. LCS Chojnice, LCS   Debrzno, LCS Bytów, LCS Kościerzyna, LCS Ustka i LCS Lębork – prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, którym kieruje Pan Adam Nowak. A
obszarem działania głównie jest teren powiatu lęborskiego, który zapewnia profesjonalne wsparcie doradcze na temat Podmiotów Ekonomii Społecznej. Świadczy usługi informacyjne, szkoleniowe, doradcze i animacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych tematem ekonomii społecznej. Udziela kompleksowego wsparcia szkoleniowego i doradczego oraz może wesprzeć podmioty i osoby fizyczne w poszukiwaniach źródeł finansowania dla  chcących utworzyć spółdzielnie socjalne, bądź przystąpić do już istniejących. Celem jest aktywizacja lokalnego środowiska, wspieranie idei ekonomizacji organizacji pozarządowych, zmiana sytuacji na rynku społeczno-gospodarczym, pomaga wskazać alternatywę dla bezrobocia, wykluczenia społecznego i słabego rozwoju gospodarczego. Jego działania wpływają na rozwój Ekonomii Społecznej w gminach objętych projektem.

Lokalne Centrum Ekonomii Społecznej w Lęborku prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie  funkcjonuje od 1 kwietnia 2013 roku. Siedziba biura znajduje się w Lęborku przy ul. B. Krzywoustego 1 IIIp. pokój nr 311.

W okresie od kwietnia do grudnia 2013 roku na ternie działania LCES Lębork przeprowadzono:

Szkolenie - „Ekonomia Społeczna perspektywą na biznes-tworzenie przedsiębiorstw społecznych”

Szkolenie - „Zakładanie i prowadzenie stowarzyszenia i fundacji”

Szkolenie - „Marketing społeczny, czyli jak skutecznie budować markę Podmiotów Ekonomii Społecznej i ich produktów”

„Szkolenie - Finansowanie Podmiotów Ekonomii Społecznej - katalog sprawdzonych i nowych źródeł, przykłady”

Szkolenie - „Lider ekonomii społecznej - zmień swoje otoczenie”

Szkolenie -  „Budowanie i zarządzanie zespołem”

Szkolenie - „Finansowanie Podmiotów Ekonomii Społecznej – katalog sprawdzonych i nowych źródeł, przykłady” – 11 osób

Szkolenie -  „Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w stowarzyszeniach   i fundacjach ”

Szkolenie „Planowanie strategiczne i finansowanie w podmiotach Ekonomii Społecznej” –

Szkolenie - „Koncepcja zrównoważonego rozwoju w biznesie, społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w firmie”, - dla przedsiębiorców.

Rekrutację osób i podmiotów prawnych chcących założyć spółdzielnie socjalne.

Organizację spotkania informacyjnego osób zainteresowanych ekonomią społeczną w Urzędzie Gminy w Cewicach.

Organizację spotkań osób zainteresowanych ekonomią społeczną z doradcą OWES dla kilkudziesięciu osób.

Szkolenie – osoby prawne.  

Kształtowanie Postaw przedsiębiorczych.

3. Aktywni młodzi – lokalnie i globalnie

RK Łeba zgłosiła się do udziału w projekciepn. „Aktywni młodzi – lokalnie i globalnie” który jest realizowany przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce z siedzibą w Krakowie. Projekt jest realizowany w partnerstwie z następującymi organizacjami:

•          Kolping Schweiz (St. Karliqui 12, 6004 Luzern, Szwajcaria)

•          Sozial- und Entwicklungshilfe des Kolpingwerkes e.V. (Kolpingplatz 5-11, 50667
            Köln, Niemcy)

•          Eine Welt e.V. Leipzig (Bornaische Str. 18, 04277 Leipzig, Niemcy)

Projekt jest realizowany w terminie od 1.09.2013 do 31.08.2014 r. przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem projektu jest kształtowanie wśród ludzi młodych odpowiednich postaw obywatelskich, poprzez wzrost świadomości w zakresie zrozumienia wzajemnych powiązań między regionami na świecie oraz ich wpływ na życie jednostki, a przez to podejmowanie świadomych działań w swoim otoczeniu, w lokalnej społeczności oraz na rzecz społeczności globalnej. Do projektu zostały zgłoszone dwie osoby, które korzystają ze szkoleń przygotowujących liderów RK prowadzacych zajęcia z dziećmi i młodzieżą dotyczące globalizacji.

 4. Udział w projekcie „Aktywnie dla wspólnego dobra” nowa metoda wzmacniania i aktywizacji stowarzyszeń "Razem do przodu". 

Ideą projektu jest wzmocnienie Rodzin Kolpinga i ich liderów m.in. poprzez wymianę doświadczeń i transfer wiedzy od partnerów z Niemiec, Szwajcarii i Włoch w celu profesjonalizacji działań RK na rzecz społeczności lokalnych i budowania kapitału społecznego, a także wykorzystanie potencjału osobowego i zdobytych doświadczeń przez RK dla wzmocnienia postaw obywatelskich wśród sąsiednich społeczności lokalnych mających zamiar założyć organizację oraz aktywizacji nowozałożonych Rodzin Kolpinga.

W projekcie zaplanowano realizację programu edukacyjnego (w tym wizyt studyjnych) dla RK z dłuższym stażem działania, jak i dla tych nowo zakładanych lub nowozałożonych. Rodzina Kolpinga w Łebie oddelegowała do udziału w projekcie dwie osoby: Klaudię Gałązka i Martynę Morawiak. Obie uczestniczą w cyklu szkoleń oraz były uczestniczkami wizyt studyjnych
w Niemczech we Włoszech i w Szwajcarii.

Rok 2013 był z kolei trzynastym rokiem naszej działalności. Był to rok dużych zmian, głównie ze względu na powstanie Boleńca- Rybackiego Centrum Kultury i Formacji, nowej siedziby Kolpinga. Ogromne podziękowania za pomysł i realizację tego wielkiego przedsięwzięcia składamy Ks. Zenonowi Myszk. Jest to miejsce, które dzięki księdza inicjatywie będzie dobrze służyć naszj łebskiej społeczności.

Sporządziła: Irena Drywa – Przewodnicząca